A hazai zöldségtermesztés új irányt vesz: a cékla kiemelkedő sikernövénnyé avanzsált.


Rendkívül sokrétű, tökéletesen beleillik a modern és trendi táplálkozás világába, ráadásul költséghatékony megoldás is!

Látványos átrendeződés tapasztalható a hazai zöldségtermesztésben: amíg közkedvelt növényeknek - például a burgonyának, a zöldborsónak, a csemegekukoricának - folyamatosan csökken a vetésterülete, addig a gazdálkodók más növényekben keresik a lehetőséget és a kitörést. Ezek közé tartozik a cékla, amely az elmúlt évtizedben igazi sikernövénnyé változott, mert a vetésterülete - a másodvetésekkel együtt - lassan, de biztosan eléri a 400 hektárt - írja a novenyvedoszer.hu.

A folyamatot tovább fokozzák a fogyasztói igények is, hiszen a feldolgozott cékla iránti kereslet jelentősen megnövekedett. Ennek következtében a gyümölcslégyártók és forgalmazók egyre inkább vegyes gyümölcsleveket kezdenek előállítani, ahol az alma remekül harmonizál a céklával. Emellett a friss piaci fogyasztás is egyre nagyobb lendületet kapott.

A FruitVeB Magyar Zöldség- és Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szántóföldi zöldségtermesztésért felelős alelnöke, Varga István megjegyezte, hogy a cékla napjaink új szuperélelmiszere, amely sokoldalúságával és remek tápanyagtartalmával tökéletesen illeszkedik a modern, egészségtudatos étrendbe. Ráadásul, ami különösen figyelemre méltó, hogy ez az értékes alapanyag rendkívül megfizethető áron beszerezhető.

Keresett alapanyag lett a cékla - fotó: pixabay.com

"2021 és 2022 között majdnem ötven százalékkal nőtt a cékla termőterülete és semmi másnak nem gyarapodott ilyen mértékben. Ezzel szemben folyamatosan veszít pozíciójából a káposzta, amelynek elaprózódott a termelése. Napjainkban a 16-20 hektár már nagynak számít, mivel nincs olyan koncentrált értékesítés, vagy kereskedői szervezet, amely a kiskereskedelmi láncsok felé ezt a feladatot teljesítené. Mindenki maga próbálja ezt megoldani. A káposztafélék elég érdekes teljesítményt produkáltak, hiszen volt egy időszak, amikor a karfiolnak kiugróan magas ára volt és megnőtt iránta a kereslet Hollandiából, vagy akár a környező országokból, Szlovákiából, Lengyelországból" - összegezte Varga István.

Cikkünk folytatódik az ajánló alatt. Fedezd fel a gazdaság számára tervezett rendkívül tartós kapukat – érdekelne egy ilyen megoldás? Hirdetés

Ezek a 2025-ben bemutatkozó új napraforgók! - Heti Körkérdés Hirdetés

Így tárold a folyékony műtrágyát, hogy egy csepp se vesszen kárba! Hirdetés

Limus®: optimalizált karbamidfelhasználás, hatékony kiadáscsökkentés! Hirdetés

Ez a kukoricahibrid még a szeptemberi zord időjárásban is megállta a helyét.

Hatékonyabb szántás, nagyobb teljesítmény - megújult Grégoire Besson ekék Hirdetés

Fenntartható mezőgazdaság: Takarónövények és zöldtrágyázásra alkalmas növényfajok! Fedezd fel a természetbarát megoldásokat, amelyek segítenek a talaj egészségének megőrzésében és a biodiverzitás növelésében. Ismerd meg azokat a növényeket, amelyek hozzájárulnak a fenntartható földműveléshez, és tedd még eredményesebbé gazdálkodásodat! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy a környezetvédelmet és a mezőgazdaságot egyesítsd!

Magyar fejlesztésű permetező drón nyerte el az Év Agrárinnovációja Díjat! A technológiai újítások világában ez a drón kiemelkedő szerepet játszik a mezőgazdaságban, hiszen hatékonyan és precízen segíti a növényvédelmet. Az elismerés nemcsak a termelők, hanem a fenntartható mezőgazdaság jövője szempontjából is jelentős lépés. A díjjal a fejlesztők munkáját és a korszerű megoldások iránti elkötelezettséget is méltatták.

Kiemelte, hogy a káposzták minősége továbbra is kielégítő, habár akadtak olyan érési csoportba tartozó példányok, amelyek nem értek be a tervezett időpontig. Ennek ellenére a káposzta termesztése összességében jövedelmezőnek bizonyult, még ha a kereslet valamelyest csökkent is irántuk.

4-5 évvel ezelőtt a teljes termőterület megközelítőleg 4000 hektár volt, ma pedig éves szinten 3-4 százalékos csökkenés figyelhető meg, aminek az oka főként a szétaprózódásban keresendő. Amit régebben kis termőterületnek mondtunk, tehát 5-15 hektárnak, az mai léptékkel számolva már nagynak számít.

A másik kiemelt őszi növényünk a torma, amely idén rekordbevételt hozott a gazdáknak annak ellenére is, hogy minimum tíz százalékos terméskiesés tapasztalható a tavaly évhez viszonyítva.

Gergely János, a Hungarotorma Kft. ügyvezető igazgatója úgy véli, hogy az áremelkedés hátterében a külföldi feldolgozók készleteinek csökkenése áll. Emelte ki, hogy tavaly, a betakarítást követően akadt olyan nagyvállalat, amelynek éppen csak elegendő nyersanyaga volt a működéshez.

Jelenleg a torma iránti érdeklődés jelentősen megnövekedett, mivel a vállalatok szeretnék biztosítani a nyersanyagellátásukat. Ennek eredményeként idén a torma ára rekordmagasra, kilónként 800 forintra emelkedett.

Indexkép: pixabay.com

Related posts