Trump leváltotta a Nemzetbiztonsági Ügynökség vezetőit.

A kirúgott tábornok nem volt része annak a Signal chatcsoportnak, ahol az amerikai kormányzat egy titkos offenzíva terveit vitatta meg.
A Trump-kormányzat döntése értelmében menesztették a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) igazgatóját és igazgatóhelyettesét – állítja a CNN, hivatkozva a szenátus és a képviselőház hírszerzési bizottságának tagjaira, valamint két, az üggyel kapcsolatos információkkal rendelkező egykori tisztviselőre.
Timothy Haugh tábornok, aki az amerikai hadsereg offenzív és defenzív kiberegységeinek irányításáért felelt, elbocsátása jelentős változásokat hoz az amerikai hírszerző közösség életébe. A CNN értesülései szerint Haugh helyettese, Wendy Noble is hasonló sorsra jutott, ami tovább fokozza a feszültséget és az átalakulások szükségességét a területen.
A héten korábban a Nemzetbiztonsági Tanács több munkatársát is elbocsátották, miután Laura Loomer, szélsőjobboldali aktivista (aki korábban arról beszélt, hogy a 9/11 az amerikai kormányzat által végrehajtott akció volt) egy megbeszélésen felszólította Donald Trumpot, hogy rúgjon ki több személyt is, azt állítva, hogy azok hűtlenek. Azt viszont egyelőre nem erősítették meg, hogy az elbocsátásoknak köze lenne egymáshoz.
Múlt hónapban Haugh a kormányzati hatékonysági minisztériumot felügyelő Elon Musk milliárdost látta vendégül az NSA és a kiberparancsnokság főhadiszállásán, a marylandi Fort Meade-ben.
A CNN-nek nyilatkozó jelenlegi és korábbi tisztviselők szerint a védelmi minisztériumon belül egyre többen félnek attól, hogy hogy bármelyik pillanatban kirúghatják őket a Trumphoz nem eléggé lojálisnak ítélt magatartásuk miatt.
Haugh nem volt tagja annak a hírhedt Signal chatcsoportnak, ahol Pete Hegseth védelmi miniszter és más magas rangú tisztviselők a jemeni húszik ellen terveztek katonai műveleteket, tudtukon kívül egy újságíró jelenlétében. A képviselőház hírszerzési bizottságának múlt heti meghallgatásán, ahol Tulsi Gabbard nemzeti hírszerzési igazgatót és John Ratcliffe CIA-igazgatót kérdezték a Signal-csoportos beszélgetésről, Haugh hangsúlyozta, hogy az alkalmazás használata számos kockázattal jár.
Az NSA, az Egyesült Államok kormányának egyik legbefolyásosabb hírszerző ügynöksége, jelentős szerepet játszik a nemzetbiztonság védelmében. Kódfejtő szakemberei és kibertérben tevékenykedő ügynökei globális szinten folytatnak hírszerzési akciókat, amelyekből az elnök és a legmagasabb rangú tanácsadói számára nyújtanak értékes információkat. A kibervédelmi parancsnokságot több mint egy évtizeddel ezelőtt alapították, hogy megfeleljen a kibertérben megjelenő egyre fokozódó külföldi fenyegetéseknek, és azóta folyamatos fejlődésen ment keresztül, hogy hatékonyan reagáljon az új kihívásokra.
A szervezet jelentős felelősséget vállalt az amerikai választások külföldi beavatkozásoktól és befolyásoktól való védelmében. E cél érdekében 2018-ban sikerült megakadályoznia egy orosz trollfarm működését, valamint a 2020-as választások alatt aktívan harcolt az iráni hackerek támadásaival szemben.