Trump vámháborúval riogatja az Európai Uniót és Mexikót - Agrárágazat Donald Trump újraéleszti a vámháború rémét, most az EU és Mexikó irányába. Az amerikai elnök fenyegetései új kihívások elé állítják a kereskedelmi kapcsolatokat, és a mezőgazdasági sze

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke, újra feszültséget okozhat a globális kereskedelemben: bejelentette, hogy augusztus 1-jétől 30%-os vámmal sújtaná az Európai Unióból és Mexikóból érkező importtermékeket. A döntés háttere az a tény, hogy nem sikerült megállapodást elérni a két régióval. E radikális lépés a kereskedelmi kapcsolatok feszültségét hivatott hangsúlyozni, mivel az Egyesült Államok eddig nem tudott átfogó egyezséget kötni legfontosabb kereskedelmi partnereivel – számol be a Successful Farming.
Mexikói jalapeño, francia brie és amerikai kereskedelmi korlátozások – a politikai játszmák hatásai az agrártermékek világára.
A vámemelés kilátása különösen súlyosan érinti az európai és mexikói mezőgazdasági termékeket, beleértve a feldolgozott élelmiszereket, italokat és nyersanyagokat is. A hírek hatására a nemzetközi befektetők bizalma megrendült, ami tovább fokozta a kereskedelmi bizonytalanság légkörét.
Trump szombaton nyílt levelet intézett Ursula von der Leyenhez, az Európai Bizottság elnökéhez, valamint Claudia Sheinbaum mexikói elnökhöz, amelyben kifejtette, hogy amennyiben addig nem születik új megállapodás, a vámok életbe lépnek. A volt elnök emellett hasonló leveleket küldött el 23 másik országnak is, köztük Kanadának, Japánnak és Brazíliának. Az üzenetekben 20-50%-os általános vámtarifák bevezetését és a réz esetében 50%-os különvámot helyezett kilátásba.
A legfrissebb bejelentés alapján az új 30%-os vám különállóan kerül bevezetésre az ágazati vámoktól, ami azt jelenti, hogy a mezőgazdaság mellett más iparágakban, például az acél, alumínium és autógyártás területén is fennmaradhatnak a korábbi magas vámtarifák. A célországok számára a bevezetésig hátralévő néhány hét lehetőséget teremt arra, hogy újraindítsák a tárgyalásokat, azonban a helyzet továbbra is kiszámíthatatlan.
Az Európai Unió és Mexikó határozottan elítélte az intézkedést, amelyet igazságtalannak és a piac destabilizálására irányulónak minősítettek. Kiemelték, hogy továbbra is nyitottak a kompromisszumos megoldásokra, ugyanakkor figyelmeztettek, hogy válaszlépések is lehetségesek.
Ez is Amerika, ami figyelemre méltó: Senki sincs, aki aratna, vagy szüretelne, hiszen itt van az új rabszolgatörvény.