Idén ötvenezer forinttal emelkedett a cafeteria átlagkerete.


A cég legfrissebb közleménye alapján a kutatásban összesen 198 vállalat működött közre, tükrözve a hazai munkáltatói szféra sokszínűségét. A résztvevők több mint fele az ipari szektorból származik, amely jelentős mértékben hozzájárul a GDP-hez, így nagy foglalkoztatónak számít. A kis- és közepes vállalkozások, valamint a nagyvállalatok egyaránt képviseltetik magukat, és az átlagos munkavállalói létszám 867 fő körül mozog.

A Prohuman Zrt. stratégiai vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta a közleményben, hogy a kutatás nem csupán a juttatások fajtáit elemezte, hanem a mögöttes motivációkat is alaposan megvizsgálta.

A cafeteria keretösszeg növekedése jól tükrözi azt a törekvést, hogy a cégek a versenyképességük megőrzése érdekében folyamatosan fejlesszék juttatási csomagjaikat. A változatos cafeteria-elemek biztosítása - különösen ott, ahol külső HR szolgáltatóknak szervezik ki ezt a tevékenységet - lehetőséget ad a munkáltatóknak, hogy a munkavállalói igényekhez igazodó, rugalmas juttatásokat kínáljanak

- tájékoztatta.

Nagyjából minden második vállalat választható elemekből álló cafeteria rendszert működtet. A leggyakoribb munkáltatói érv a cafeteria mellett a dolgozói motiváció növelése, emellett a cégek kétharmada legalább kétévente felméri a rendszer hatékonyságát és a munkavállalók elégedettségét - fejtette ki.

A legfrissebb felmérés adatai szerint a vállalkozások túlnyomó többsége, azaz ötből négy cég, bruttó összegben határozza meg az éves cafeteria keretét. Az idei évben ez az átlagos keret 454 429 forintot tett ki, ami 51 745 forintos növekedést jelent, ez pedig közel 13%-os emelkedést tükröz a 2023-as évhez viszonyítva.

Ezen a területen a vállalatok mérete, árbevétele és működési köre között jelentős eltérések figyelhetők meg: az összegek 120 000 és 900 000 forint között változnak.

A jövő évre vonatkozóan a megkérdezett vállalatok körében a keretösszeg 28 százaléka várhatóan emelkedni fog, míg a maradék 72 százalék nem számít növekedésre.

A válaszadó vállalatoknál az átlagos juttatási rendszerben 5,8 különböző elem található, ami a tavalyi 5,4-es mutatóhoz képest növekedést jelez.

A leggyakrabban biztosított elem továbbra is a SZÉP-kártya, azt követi a bölcsődei és óvodai támogatás, illetve a készpénzbeli megváltás.

A SZÉP-kártya már 2023-ban is népszerű volt, de pozitív fejlemény, hogy azon kívül szinte minden juttatási típus gyakorisága jelentősen nőtt, különösen látványos volt az emelkedés az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztári tagság támogatásában - olvasható a közleményben.

Borítókép: Képzőművészeti ábrázolás (Fotó: MTVA/Róka László)

Related posts