Az amerikai és orosz delegációk tárgyalásai Szaúd-Arábiában úgy indultak, hogy az ukrán és az EU-s küldöttségek nem vettek részt az eseményen.


Bár komoly áttörésekre nem számíthatunk, a találkozónak mégis lehetnek pozitív következményei: elősegítheti a katonai feszültségek csökkentését az ukrajnai frontvonalon.

Bár az Európai Unió és Ukrajna kifejezte ellenérzéseit és tiltakozott, a tárgyalások mégis csak az orosz és az amerikai felek között kezdődnek meg Szaúd-Arábia fővárosában. Az eddigi fejleményekből egyértelmű, hogy az orosz oldal továbbra is kitart korábbi követelései mellett, amelyek közé tartozik Ukrajna teljes demilitarizálása, annak örök semlegessége, valamint a már megszállt területek végleges annexálása. Ukrajna viszont ezt a kiindulási alapot elfogadhatatlannak tartja, így a helyzet bonyolult és feszültségekkel teli.

Az amerikai javaslatok részletei nem ismertek, és azt sem tudni még, hogy Donald Trump milyen nyomást kíván helyezni Vlagyimir Putyin orosz elnökre a harcok befejezése és egy békeszerződés érdekében. Később derülhet ki, hogy van-e az Egyesült Államoknak olyan ajánlata, ami engedményekre sarkallhatja az orosz felet.

Egy másik fontos kérdés, hogy a házigazda Szaúd-Arábia milyen módon tudna beleszólni a megbeszélésekbe. Donald Trump egyik fő nyomásgyakorló stratégiája a globális olajárak drasztikus csökkentése, ami komoly problémákat okozna az energiaexportban érdekelt Moszkva számára. Azonban ez a terv Szaúd-Arábia közreműködése nélkül nem lenne megvalósítható.

Tegnap mindkét érintett fél találkozott Mohammed bin-Szalmán szaúdi trónörökössel, aki az ország tényleges politikai irányítójának számít. A találkozók részleteiről azonban egyelőre nem áll rendelkezésre információ.

Related posts