Új szabályozások lépnek életbe a külföldről behozott használt autók forgalomba helyezésével kapcsolatban.


Az átállás ütemét felgyorsíthatja, hogy a magánállomások ezentúl külön engedélyezés és auditálás nélkül végezhetik el a honosítási folyamatokat.

Alapjaiban változtatnák meg a külföldről behozott használt autók és egyéb gépjárművek magyarországi forgalomba helyezése előtt kötelező műszaki vizsgáztatás szabályait - írja a Telex egy birtokába jutott minisztériumi előterjesztés alapján.

Az előterjesztés alapján a jövőben a vármegyei kormányhivatalok által üzemeltetett hatósági vizsgaállomások mellett a magánkézben lévő, a magyar rendszámú járművek időszakos műszaki vizsgáztatására specializálódott állomások is jogosultak lesznek magyar rendszám kiadására az Európai Unió országaiból érkezett használt autók számára. Jelenleg Magyarországon mindössze 26 hatósági vizsgaállomás működik, míg a magánállomások száma körülbelül 1400-ra tehető.

A lap szerint az új szabályozás értelmében ha az Európai Unió más országából hozott jármű kinti műszaki vizsgája legalább egy hónapig érvényes, az első itteni tulajdonos az egyszerűbb, mindössze 11,1 ezer forintos honosítási eljáráson vehet részt, ami egy rövid átvizsgálásból, valamint a jármű egyedi azonosítószámainak kísérődokumentumokban szereplő azonosítószámok összevetéséből áll. Személyautók honosításával a Magyar Autóklub vizsgaállomásain is foglalkoznak egy néhány évvel ezelőtti jogszabály-módosításnak köszönhetően, de más járművekével ezeken a helyeken sem

A Telex cikkére hivatkozva, azok a járművek, amelyek kinti műszakija kevesebb mint egy hónapig érvényes, körülbelül 57 ezer forintos egyedi forgalomba helyezési eljárás keretében kell, hogy regisztrálják magukat. Ez az eljárás jelenleg kizárólag hatósági állomásokon zajlik, és magába foglal egy alapos műszaki ellenőrzést, valamint a szükséges dokumentumok és azonosítószámok egyeztetését. A műszaki érvényesség ellenőrzése során, ha minden rendben van, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megállapítja a regisztrációs adó összegét, amelyet be kell fizetni. Ezen felül kötelező biztosítást is kell kötni, magyar rendszámot és forgalmi engedélyt szerezni, majd csak ezt követően, a szükséges lépések teljesítése után kaphatja meg az importált jármű a törzskönyvet egy kormányablakban.

A járművek honosítására vonatkozó szabályok módosításának köszönhetően a jövőben már nem szükséges a hatósági vizsgaállomásokhoz fordulni az Európai Unióból származó használt autók és egyéb járművek magyarországi regisztrációja során. Ez azt jelenti, hogy bármely piaci szolgáltató jogosult lehet a folyamat lebonyolítására a különböző járműkategóriákban. A módosítás értelmében az egyedi forgalomba helyezési eljárásra csupán az Európai Unión kívülről, például az Egyesült Államokból érkező járművek esetében lesz szükség, amelyeket továbbra is a hatósági vizsgaállomások egyikére kell majd eljuttatni.

A javaslat készítői azt tervezik, hogy eltávolítják a külföldi vizsga érvényességére vonatkozó követelményt a honosítási eljárás szabályai közül. Ezzel a változtatással a lejárt külföldi műszakival rendelkező autók esetében azonnal kötelezővé válna a vizsgáztatás, hogy a járművek legálisan közlekedhessenek. Ez azonban további költségeket jelentene a választók számára, hiszen a vizsga díja körülbelül 27 ezer forintot tenne ki. Az átállást elősegítheti az is, hogy a magánállomások könnyebben végezhetnének honosítást, mivel ehhez nem lenne szükség külön engedélyre vagy auditálásra. A hírek szerint szóba került az is, hogy a vizsgabiztosi engedélyek megszerzésének feltételeit leegyszerűsítenék, így a B kategóriás jogosítvánnyal rendelkező vizsgáztatók is jogosultak lennének arra, hogy különféle járműveket vizsgáztassanak, függetlenül attól, hogy rendelkeznek-e az adott járműre érvényes vezetői engedéllyel.

A Telex beszámolója alapján ez a fejlemény kiemelkedő jelentőséggel bír, hiszen az utóbbi években a hatósági állomásokon kirobbant korrupciós ügyek, valamint a kialakult szakemberhiány miatt az időpontfoglalás gyakran akadozott, és a honosításra, illetve az egyedi forgalomba helyezési eljárásokra való várakozás hosszú hónapokat vehetett igénybe. A két budapesti hatósági állomás, a Mozaik utcában és a Vas Gereben utcában korábban évente körülbelül 50 ezer jármű ügyintézését végezték el a kétféle eljárás keretében. 2020 nyarán azonban az ügyészség váratlanul lecsapott a telepre, letartóztatva vizsgabiztosokat és vizsganeppereket, a nyomozás során összesen hatvan személyt állítottak bíróság elé. Az 500 millió forintot meghaladó kárt okozó bűncselekmények ügyében 58 vádlott van, közülük harmincan beismerték bűnösségüket.

Related posts