Vance Újdelhiben: Az amerikai-indiai kereskedelmi tárgyalások új irányt vettek - a vámfenyegetések árnyékában Az amerikai-indiai kereskedelmi kapcsolatok terén újabb fontos lépés történt, miközben Vance Újdelhiben folytatja tárgyalásait. A két ország köz


Az Egyesült Államok India legfontosabb kereskedelmi partnere. 2024-ben a két ország közötti kereskedelmi kapcsolat értéke elérte a 113 milliárd eurót, amelyből India 39,9 milliárd eurós többletet könyvelhetett el.

JD Vance amerikai alelnök és Narendra Modi indiai miniszterelnök Újdelhiben folytatott megbeszélésük után örömmel számoltak be a két ország közötti kereskedelmi megállapodás tárgyalásainak előrehaladásáról.

Vance, aki éppen négynapos indiai kalandját éli felesége és gyermekeik társaságában, különleges találkozóra készül: az indiai főváros szívében, a miniszterelnök rezidenciáján találkozik Modival. Ez a látogatás nem csupán egy egyszerű hivatalos esemény, hanem egy lehetőség arra, hogy megismerjék a helyi kultúrát és politikai életet.

A két ország képviselői mélyrehatóan megvizsgálták a kétoldalú együttműködés fejlesztésének lehetőségeit különféle szektorokban, mint az energia, védelem és technológia. Modi hivatalának nyilatkozata szerint "kiemelték a jelentős előrelépést" a várható kereskedelmi megállapodás kapcsán folytatott tárgyalások során.

A Fehér Ház bejelentette, hogy Vance és Modi "meghatároztak egy ütemtervet a jövőbeli megbeszélések lebonyolítására".

Az északnyugat-indiai Dzsaipur városában tartott beszédében Vance kiemelte Modi érdemeit, és bejelentette, hogy a két ország sikeresen lezárta a kereskedelmi tárgyalások kereteit.

"Biztos vagyok benne, hogy amennyiben India és az Egyesült Államok hatékonyan együttműködik, egy virágzó és harmonikus 21. század előtt állunk" - nyilatkozta Vance, hangsúlyozva, hogy ha ez a kooperáció nem valósul meg, az "sötét korszakokat hozna el az emberiség számára".

Az Egyesült Államok és India között fennálló kereskedelmi kapcsolat különösen szoros, hiszen 2024-ben a kétoldalú forgalom elérte a 129 milliárd dollárt (113 milliárd euró), India számára pedig 45,7 milliárd dolláros (39,9 milliárd euró) többlet keletkezett – derül ki a hivatalos amerikai statisztikákból. A két nemzet ambiciózus terveket sző, hiszen céljuk, hogy 2030-ig a kereskedelmi forgalmat 500 milliárd dollárra (436 milliárd euróra) emeljék.

Újdelhi a Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetései miatt igyekszik mielőbb kereskedelmi megállapodást kötni Washingtonnal. E hónap elején Trump 90 napra felfüggesztette a szinte minden országgal, köztük Indiával szemben bevezetett átfogó vámrendszerét.

Indiának a közelmúltban 27%-os "kölcsönös" vámmal kellett volna szembenéznie az Egyesült Államok részéről, mielőtt az amerikai kormány felfüggesztette volna ezeket a vámokat. A felfüggesztés időszaka július 9-én zárul le. A világ legnépesebb országaként, Indiának, hasonlóan más nemzetekhez, jelenleg 10%-os alapvámot kell megfizetnie Washington irányába.

Az USA régóta törekszik arra, hogy mélyebb partnerséget alakítson ki Indiával, amelyet Kína elleni védőbástyának tekint.

India a globális termelési lánc színpadán igyekszik egyre meghatározóbb szereplővé válni, különösen egy olyan helyzetben, amikor Kína magas amerikai vámokkal küzd, és a közeljövőben nem látszik megoldás a helyzet enyhítésére.

Modi szoros és eredményes együttműködést alakított ki Trumppal az első elnöksége alatt, és az egyik első nemzetközi vezető volt, aki felkereste az amerikai elnököt, miután Trump második ciklusa hivatalosan is elkezdődött.

Februári látogatása alkalmával Modi kifejezte örömét az Egyesült Államokkal kialakított "megpartnerség" iránt, és elindított egy tárgyalási folyamatot annak érdekében, hogy csökkentse a Trump által bevezetett vámok esetleges hatásait.

Miközben Trump elismerően beszélt Modiról, akit "nagyszerű barátként" emlegetett, nem feledkezett meg India magas vámtarifáiról sem, amelyeket "vámkirálynak" titulált, és a kereskedelmi kapcsolatok terén "nagy visszaélőként" jellemezte az országot.

A kereskedelmi tárgyalások rendkívül fontosak India számára, különösen a mezőgazdaság, a feldolgozott élelmiszerek, az autóalkatrészek, az orvosi eszközök és az ékszeripar szektorában. Ezek a területek kiemelkedő lehetőségeket rejtenek, és az ország versenyképessége szempontjából sürgető a fejlesztésük.

India továbbra is az Egyesült Államok egyik kulcsfontosságú védelmi szövetségese, és az utóbbi évek során fejlett amerikai technológiákat, köztük repülőgépeket, helikoptereket, rakétákat és különféle katonai eszközöket integrált a fegyveres erőinek arzenáljába.

Dzsaipuri beszédében Vance utalt Trump azon szándékára, hogy megnövelje a katonai felszerelések szállítmányát Indiába.

"Nyilvánvaló, hogy többet szeretnénk együttműködni" - fogalmazott Vance. "Célunk, hogy szorosabbra fűzzük a közös munkát, és azt reméljük, hogy az önök országában nagyobb mennyiségű katonai felszerelést vásárolnak tőlünk."

Related posts